Paskaita ir koncertas „Pradžioje buvo žodis… (Jn 1, 1)“

Plakatas_In_Principio

Gegužės 24 d., šeštadienį, 16 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) kviečiame dalyvauti paskaitoje ir koncerte „Pradžioje buvo žodis… (Jn 1, 1)“ apie grigališkąjį choralą ir ankstyvąjį daugiabalsumą.

Paskaitą apie vieną ilgaamžiškiausių ir gražiausių krikščioniškos Europos kultūros perlų – grigališkąjį choralą ir ankstyvąjį daugiabalsumą – skaitys humanitarinių mokslų daktaras Jonas Vilimas. Koncerte skambės grigališkosios giesmės, organumai, tropai, taip pat XXI a. muzikinės refleksijos į grigališkąjį palikimą.

Atlikėjai: Vilniaus universiteto giedojimo mokykla „Schola Cantorum Vilnensis“, Kamerinis choras „Aidija“, Neda Malūnavičiūtė. Dirigentas Romualdas Gražinis.

Bilieto kaina – 25 Lt, lengvatinio (moksleiviams, studentams, pensininkams) – 15 Lt.

 

Šis vakaras – paskaita ir koncertas vienu metu – skirtas liturginės muzikos Romos bažnyčioje pradžiai ir pagrindui. Graikiškas žodis „arche“, kuris yra užrašytas Evangelijos pagal Joną pradžioje (Ἐν ἀρχῇἦν ὁ λόγος), reiškia ir pradžią, ir pradą, pagrindą. Tai, kas Romos bažnyčios liturgijoje ir muzikinėje jos išraiškoje susiformavo per pirmąjį krikščionybės tūkstantmetį, iš tiesų tapo pagrindu visai tolesnei Dievo garbinimo tradicijai ir raidai Vakarų krikščionių pasaulyje. Todėl neatsitiktinai šiame koncerte-paskaitoje klausysimės liturginių grigališkojo choralo giesmių. Tokių, kurios giedotos ir tebegiedamos dieviškosios tarnystės arba liturginių valandų metu ir Eucharistijos aukoje. Taip pat klausysimės ir kitų, ant choralo pagrindo išaugusių ir su juo tiesiogiai susijusių giedojimų bei naujų žanrų, tiek daugiabalsių, tokių kaip organumai, tiek ir tokių, kurie jau vėlesniais viduramžiais atvėrė kelią dramos atgaivinimui Europoje.

Grigališkasis choralas – tai dieviškos muzikos garsais spindintis žodis, tai giedamas Dievo žodis, besiskleidžiantis Dievo darbe, liturgijoje. Jis ją savotiškai įbūtina ir kartu leidžia išskleisti būsimąjį įspūdingą krikščioniškos muzikos apdarą. Šis koncertas ir yra skirtas šiai pradžiai bei nuo V iki XV a. vykusiai jos sklaidai.

 

Reklama
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

  • ARTIMIAUSIA

    Bažnyčios tradicijos rekolekcijos „Sursum Corda/ Aukštyn širdis“rugpjūčio 1, 2018
%d bloggers like this: