VU SCV giedojo Nobelio literatūros premijos laureato Česlovo Milošo gimtojoje ,,Apytalaukio“ parapijos bažnyčioje

Rugsėjo 22-oji išskirtinė Kėdainių r. Apytalaukio parapijos ir Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios istorijoje. Tądien, per Šv. apaštalo evangelisto Mato atlaidų Šv. Mišias (celebravo Kėdainių dekanas kun. Gintaras Pūras) giedojo Vilniaus universiteto grigališkojo giedojimo mokyklos ,,Schola Cantorum Vilnensis“ choras (vadovas Romualdas Gražinis), po Mišių vyko monografijos ,,Apytalaukio parapija: mikrobendruomenės istorija“ (VDU leidykla, 2012) sutiktuvės.

Naująją knygą pristatė autorės – Vytauto Didžiojo universiteto profesorės: Istorijos katedros vedėja Vaida Kamuntavičienė ir Menų fakulteto menotyrininkė Laima Šinkūnaitė. Beje, Vaida Kamuntavičienė – buvusi Kėdainių Juozo Paukštelio vidurinės mokyklos auklėtinė, Aristavos augintinė.

Solidžioje knygoje išsamiausiai kalbama apie Apytalaukio bažnyčią ir parapiją, dėmesys kreipiamas ir į filijines Šventybrasčio, Lančiūnavos bei Užvalkių bažnyčias.

Knygoje ,,Apytalaukio parapija: mikrobendruomenės istorija“ regima nuosekli parapijos, Dievo namų, sakraliojo meno, dvarų, parapijos ūkio ir prieglaudų, mokyklų, brolijų kūrimo istorija ir raida. Tai susiklosto iš bažnyčių fundacijų, inventorių ir vizitacijų aprašymų, didikų ir kunigų testamentų, teismų bylų, metrikų knygų, Kėdainių apylinkių dvarų dokumentų analizės. Šie ir panašūs istorijos šaltiniai leido taip pat atkurti bažnyčių fundatorių Šiukštų, Zabielų, Zavišų, Kognovickių ir kitų giminių gyvenimus, nes neretai nuo rėmėjų sprendimų priklausė maldos namų titulai, garbinamieji ir jų ikonografija. Leidinyje aptariami Apytalaukio parapijos ryšiai su Kauno jėzuitais, Dotnuvos bernardinais ir Kėdainių karmelitais. Susitelkta ties kai kurių kunigų biografijomis (pvz., XVIII a. vidurio dvasininko Pranciškaus Mykolo Pranckevičiaus), parodyta, kaip dvasininkai rūpinosi Katalikų bažnyčios įsitvirtinimu, materialine padėtimi, sielos išganymu ir švietimo plėtra.

Kompleksinių mokslinių darbų apie bažnyčias ir parapijas Lietuvoje nėra gausu, todėl Vaidos Kamuntavičienės ir Laimos Šinkūnaitės studija ,,Apytalaukio parapija: mikrobendruomenės istorija“ apie Kėdainių krašto Bažnyčios ir visuomenės santykius yra ypatinga.

Plakatas_Apytalaukis_2013_spaudai-1

Reklama
Ankstesnis įrašas
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

  • ARTIMIAUSIA

    Bažnyčios tradicijos rekolekcijos „Sursum Corda/ Aukštyn širdis“rugpjūčio 1, 2018
%d bloggers like this: