Koncertas-paskaita, skirta katalikų ir protestantų kunigaikščių Radvilų giminei

2012 m. gruodžio 1 d., 16 val. šeštadienį, Bažnytinio paveldo muziejuje, (Šv. Mykolo g. 9) vyks paskaita ir koncertas „Du Serafimai Radvilos – katalikai ir protestantai“, skirti kunigaikščių giminės ir jų laikų muzikiniam paveldui atminti.

Renginys prasidės istorikės Prof. Raimondos Ragauskienės paskaita “Įtakingiausia LDK didikų giminė – kunigaikščiai Radvilos. Spalvingiausios Renesanso ir Baroko epochų asmenybės“.

Pasak Radvilų giminės tyrinėtojos Prof. R. Ragauskienės, „Ragų“ herbo, o nuo 1518 m. kunigaikštiška Radvilų giminė – viena garsiausia ir įtakingiausia LDK didikų giminė, XIV a. pab. – XVIII a. neretai brėžusi valstybės vidaus ir užsienio politikos kryptis. Iš savo rankų šie didikai stengėsi „neišleisti“ svarbiausios Lietuvoje – Vilniaus vaivados pareigybės. Neabejotinai išskirtinis Barboros Radvilaitės vaidmuo giminei, jos karūnos dėka Radvilos labiausiai išgarsėjo ir sustiprėjo.

Radvilos buvo ryškūs ir kultūrinės šalies raidos lėmėjai, svarbiausi meno kūrinių užsakovai ir mecenatai. Dėl sukauptų didžiulių žemiškų turtų amžininkai kalbėjo, jog Radvilų valdose niekada nesileidžia saulė, ar jiems vykstant iš Biržų į Kijevą, niekada neprireikdavę nakvoti svetimuose dvaruose. Kaip svarbus kultūrinis palikimas iki mūsų dienų išliko kai kurios didikų rezidencijos – Miras, Biržai, Nesvyžius. Pastarojoje pas kunigaikščius viešėję amžininkai tarp sukauptų lobių fiksavę įspūdingas natūralaus dydžio 12-os apaštalų skulptūras, išlietas iš aukso ir sidabro, nusagstytas brangakmeniais.

Radvilos pasižymėjo ir išskirtine konfesine veikla. Jie buvo tarp pirmųjų LDK diduomenės atstovų, pasukusių reformacijos keliu. Kita vertus, nuo XVI a. 7-ojo dešimtmečio dalis Radvilų – Olykos ir Nesvyžiaus šakos atstovų konvertavo ir buvo vieni aktyviausių katalikų bažnyčios rėmėjų Lietuvoje. Pirmuoju Lietuvos istorijoje katalikų bažnyčios kardinolu tapo Jurgis Radvila, o jo brolis Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis kaip piligrimas aplankė Šv. Žemę.

Renginio idėjos autorius kamerinio choro „Aidija“ ir VU giedojimo mokyklos „Schola Cantorum Vilnensis“ vadovas Romualdas Gražinis sako, kad renginio pavadinimui neatsitiktinai parinktas kūrinio „Du serafimai“ pavadinimas. Kunigaikščių Radvilų giminės tiek katalikiška, tiek protestantiška atšaka nepaisant religinių įsitikinimų skirtingumo išliko politiniais bendraminčiais ir puoselėjo giminės solidarumą, metaforiškai tarsi Jacobus Gallus kurinyje “Du Serafimai, stovėdami vienas prieš kitą kalbėjo: Šventas…”.

Koncerto programoje didikų Radvilų giminės ir jų laikų muzikiniam paveldui atminti skambės specialiai atkurtos Nesvyžiaus Benediktinių vienuolyno grigališko choralo giesmės ir tropai iš rinkinio “Liber Continens”, taip pat katalikiškos ir protestantiškos muzikos viršūne laikomi P. L. da Palestrina, J. S. Bach kūrybos fragmentai, įprasminantys šių konfesijų dvasinę įtaką ir svarbą Radvilų giminei. Klausytojai turės unikalią progą išgirsti Radvilų asmenybėms dedikuotus kūrinius, tarp kurių – XVI a. Vilniaus anonimo giesmės Barborai Radvilaitei ir Žygimantui Augstui bei Orazio Vecchi kūriniai Albrechtui Stanislovui Radvilai.

Renginys yra paskaitų ir koncertų ciklo “Didikai Radvilos ir Sapiegos. Fundatoriai ir jų laikų lobiai“ dalis, siekiant aktualizuoti mecenatystės svarbą per išlikusias sakralines vertybes ir to meto muzikinę kultūrą. Renginius remia Kultūros rėmimo fondas.

Projekto sumanytojai: kamerinis choras „Aidija“ ir Bažnytinio paveldo muziejus. Partneris – Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai.

Įeiti su muziejaus bilietu.

Reklama
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

  • ARTIMIAUSIA

    Bažnyčios tradicijos rekolekcijos „Sursum Corda/ Aukštyn širdis“rugpjūčio 1, 2018
%d bloggers like this: