Bažnytinės muzikos enciklopedijos pristatymo vakare skambės muzikos laikotarpių ir žanrų įvairovė

Kovo 24 d. 18 val. Vilniaus Bažnytinio paveldo muziejuje įvyks išskirtinis sakralinės muzikos vakaras, skirtas Bažnytinei muzikai. Kultūrinio renginio dalyviai turės unikalią progą išgirsti specialius skirtingų epochų ir žanrų sakralinės muzikos kūrinius. Vakaro metu taip pat bus pristatytas pirmą kartą Lietuvos istorijoje išleistas Bažnytinės muzikos enciklopedinis žinynas.
Kaip teigia vienas iš renginio dalyvių bei neseniai išleisto žinyno sudarytojas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorius Jonas Vilimas, Lietuva iki šiol gimtąja kalba neturėjo suvestinio Bažnytinei muzikai ir jos palikimui skirto leidinio. Taip pat Bažnytinės muzikos žinyno atsiradimo poreikį padiktavo ne tik daugelio tikinčiųjų, bet ir pačių kunigų bei muzikų nepakankamas išmanymas apie bažnytinės muzikos vietą ir reikšmę liturgijoje, ceremonijose, skirtingų kultūrų ir tradicijų kontekste. Dėl šių priežasčių mūsų šalyje ima nykti liturgijos pilnatvę išreiškiančios apeigos, o su jomis ir atitinkama bažnytinė arba sakralioji muzika. Tad vienas iš naujojo enciklopedinio žinyno tikslų ir yra atverti to didžiulio ir nepaprastai svarbaus lobyno, kokia yra sakralioji muzika, vartus ir padėti ne tik pažinti šį turtą, bet ir paskatinti jį toliau puoselėti ir gausinti“, – teigia J. Vilimas.
Bažnytinės muzikos vakare įvairius sakralinės muzikos kūrinius atliks Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras ir Vilniaus universiteto grigališkojo giedojimo mokykla „Schola Cantorum Vilnensis“ vadovaujami meno vadovo ir dirigento Romualdo Gražinio. Vilniaus Šv. Dvasios vienuolyno Stačiatikių vyrų choras, vadovaujamas diakono Viktoro Minioto, reprezentuos ortodoksų bažnytinį giedojimą.
Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro išleistą Bažnytinės muzikos enciklopedinį žinyną sudaro studijos apie krikščionių muziką, Katalikų Bažnyčios dokumentus, Rytų ir Vakarų Bažnyčių liturgiją ir muziką, giedojimo atmainas. Daug straipsnių skirta bažnytinės muzikos žanrams, formoms, notacijai, muzikos instrumentams, giesmynams. Žinyne apžvelgta ir neliturginė muzika. Nemažai dėmesio skiriama ir Lietuvos krikščioniškųjų konfesijų bažnytinės muzikos istorijai, kūrybai bei dabarčiai. Šio leidinio pagrindas — specialiai žinynui parašyti nauji enciklopediniai straipsniai bei peržiūrėti ir papildyti straipsniai iš lietuviškosios „Muzikos enciklopedijos“, atnaujintos ir papildytos iliustracijos ir natų pavyzdžiai.
„Išskirtinė Bažnytinės muzikos enciklopedinio žinyno savybė – speciali iliustracinė kompaktinė plokštelė, kurioje įtraukti bažnytinės muzikos žanrų pavyzdžiai: grigališkojo, protestantiškojo choralo skambėjimas, „kantyčkų“, stačiatikių (ir sentikių) giedojimas, sentikių dvasinės eilės, vargonų skambesys“, – sako žinyno sudarytojas J. Vilimas.
Kultūriniame vakare ir žinyno pristatyme dalyvaus jo sudarytojas Jonas Vilimas, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro mokslinė redaktorė Birutė Žalalienė, Teologijos ir grigališkojo choralo licenciatas kun. Vilius Sikorskas, Šv.Dvasios vienuolyno, Ortodoksų Bažnyčios Lietuvoje kun. Vitalijus Mockus.
Vakaro dalyviai galės įsigyti pristatomą Bažnytinės muzikos enciklopedinį žinyną 25 proc. pigiau.
Renginys vyks kovo 24 d. 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius). Įėjimas su muziejaus bilietu 5 – 10 Lt.
Reklama
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

  • ARTIMIAUSIA

    Bažnyčios tradicijos rekolekcijos „Sursum Corda/ Aukštyn širdis“rugpjūčio 1, 2018
%d bloggers like this: